Terzi Amca kimdir?

Taksim'deki dükkanında 50 yıldır terzilik yapan Mehmet Amca, aralarında Başbakan Tayyip Erdoğan'ın da bulunduğu müşterilerinin artık konfeksiyonu tercih etmesinden şikayetçi.
Geçmiş yıllarda terziye gidip takım elbise diktirmek babadan oğula geçen bir gelenekti. Ancak hızla gelişen hazır giyim sektörü nedeniyle, terzilerin kapısı da daha az çalınır oldu. Bir çok dikiş ustası kepenklerini indirirken, mesleğinden vazgeçmeyip hala bu gidişata direnenler de var.
İşte 50 yıldır terzilik mesleğini icra eden "Mehmet Amca" da onlardan biri.
Ismarlama kültürü bitti. Müşterileri arasında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Hüsamettin Özkan gibi siyasetçilerin yanı sıra Fatih Terim gibi futbol dünyasının popüler isimlerinin de yer aldığı Mehmet Amca, son dönemde ısmarlama elbise kültürünün son bulmasından yana dertli.
Öyle ki tam 24 yıl boyunca bütün elbiselerini diktiği Başbakan bile NATO Zirvesi'nden bu yana arayıp sormaz olmuş. Özellikle Başbakan'ın oğlu Bilal Erdoğan'ın damatlığını diktiği zaman basında geniş yer bulan Mehmet Amca, mesleğe 1950'lerde memleketi Isparta'da başlamış. Ardından 1962 yılında geldiği Beyoğlu'nda bir süre değişik atölyelerde kalfalık yapan Amca, 1966'da kendi terzi dükkanını açmış. "O yıllarda Beyoğlu'da 3 bin civarında terzi vardı. Konfeksiyon diye bir şey yoktu" diyen Mehmet Amca 1970'lerde tanıştığı Hüsamettin Özkan'ın müşteri portföyünü çok değiştirdiğini söylüyor. Amca, Recep Tayyip Erdoğan ile de onun sayesinde tanışmış: "1982 yılından beri kendisine çok sayıda elbise diktim. Çok titiz bir insan. Giyim zevki iyidir. Fizik zaten müsait. Dostluğumuz çok eskiye dayandığı için tavsiyelerime 'evet' der ama kendi önerilerini de söyler. Provaları ben gidip evinde yaparım. Geçen yıl gece saat 23.00'de prova yapmıştık. Gerçekten çok yoğun bir insan.
En son NATO toplantısı için elbiseler diktim kendisine. O zamandan beri görüşemiyoruz. Kendisi de artık hazır giyime yöneldi.
Umarım tekrar birlikte çalışma imkanı buluruz."